Když ti kočka přichystá dáreček pod postel, musíš ji potrestat hned, aby to příště neudělala. Proč? Protože když to uděláš až někdy potom, tak ta kočka nemá šanci pochopit, co udělala špatně. Když něco provedeš ty na Instagramu, tak taky budeš potrestán(a), ale nikdy nevíš kdy se tak stane a nikdy se nedozvíš za co jsi byl(a) potrestán(a). Na internetech tohle trestání dostalo přezdívku shadowban.

Co je vlastně ten shadowban?

Neexistuje žádná oficiální definice a Instagram (dále jen IG) nikdy existenci shadowbanu nepřiznal. Pojďme si to tedy vysvětlit. Shadowban je, jednoduše řečeno, omezení vaší aktivity na IG. Míra omezení závisí na tom, jak moc jste zlobili (dělali něco, co IG vyhodnotil jako nežádoucí).

Jak nás teda IG může omezit? V první fázi vám jen sníží dosah a vypne funkcionalitu hashtagů (nikdo neuvidí vaší fotku pod hashtagem #laskyplno, přestože jste ho pod fotku napsali). Lehce si můžete otestovat, jestli shadowban máte, tím, že při přidávání nové fotky k ní dopíšete nějaký malý hashtag (např. #ProsimAtNemamShadowBan) a podíváte se, jestli vaše fotka lze pod hashtagem dohledat. Jestli nelze, tak jste evidentně zlobili.

Dále vám může zakázat přidávat nové fotky či stories, cokoliv komentovat a nebo dokonce lajkovat! V nejhorším případě vám smažou účet (aniž by vám řekli proč), ale to už nespadá do definice shadowbanu.

Kdy mi bude shadowban zrušen?

To nikdo neví. Zatím mně i mému okolí vždy odezněl v časovém rozmezí jednoho týdne až jednoho měsíce. Není na škodu taky napsat na support a zeptat se, co se děje, protože něco není s vaším účtem v pořádku a shadowban přece neexistuje…

Jaký obsah je podle Instagramu nevhodný?

Typicky je to nahota, ať už částečná nebo úplná. Pozor, i odhalené hýždě jsou podle Instagramu velký špatný, protože tam teoreticky není nikdy zaručené, že nebude holkám vidět „vy víte co“. Když budete fotit drogy, tak IG taky nebude mít radost. Pravděpodobně vám fotku nesmaže, ale shadowban klidně dostat můžete.

Dále je zakázáno přidávat obsah ukazující (sebe)vražedné nebo sebepoškozující sklony, takže sad girls olizující tatínkův armádní nůž mají na IG bohužel taky smůlu. Přesně kvůli tomuhle mimochodem smazali jednu sérii fotek Františkovi Konopovi, protože jedna fotka byla vytržena z kontextu v jeho neprospěch. Tuto sérii si ale můžete prohlídnout aspoň tady.

Jak se nechovat jako úplnej kokot robot

Za prvé nepoužívejte zabanované hashtagy. Možná si myslíte, že je zrovna vy určitě nepoužíváte, ale pokud jste si nikdy nezjišťovali, které hashtagy jsou ty zabanované, tak jste dost pravděpodobně některé už použili. Jedná se například o #valentinesday, #fitnessgirls apod.

Cenzura hashtagů

Za druhé nepoužívejte pořád ty samé hashtagy dokola. Vaše chování pak nevypadá lidsky. IG si začne myslet, že používáte nějakou formu automatizace a opět vám naplácá na zadek zaktivuje shadowban. Jak to ale vyřešit, když všichni milujeme vymýšlení hashtagů, stejně jako milujeme vymýšlení popisků? Já mám například několik různých balíčků hashtagů, které rotuji pořád dokola. Tohle už Instagramu nevadí. Určitě taky nelajkujte jak utržení ze řetězu, pak také vzbuzujete podezření, že nejste člověk, haha.

Třetí bod se symbolicky týká aplikací třetích stran. Nepoužívejte IG přes jiné aplikace, něž přes IG samotný nebo přes aplikace, které jsou schválené samotným Instagramem nebo Facebookem (protože Instagram patří Facebooku). Které jsou ty schválené se dozvíte zde.

Jak se tomu shadowbanu teda vyhnout?

Nepoužívejte zabanované hashtagy. Nepoužívejte pořád dokola ty samé hashtagy. Nechovejte se jako roboti a nepoužívejte aplikace třetích stran pro jakoukoliv formu automatizace. Nepřidávejte nudes (kojící ženy jsou výjimkou, ale jejich nahaté děti nikoliv), fotky naznačující sebepoškozování a nebo fotky drog. Dokonce i rasistické vtípky jsou na IG zakázané. Nedělám si srandu, Aničce už takový vtípek smazali, přestože byl fakt vtipnej! Nebude to dlouho trvat a za chvíli bude už zakázané i to slovo na N jako na Twitchi.


Jestli se o problematiku shadowbanu zajímáš taky a máš pocit, že jsem na něco zapomněl, tak budu rád, když mi to napíšeš tady do komentáře. Pokud se ti článek líbil, budu rád když ho budeš sdílet nebo mi napíšeš, co tě v něm nejvíc zaujalo. A díky, že to čteš!