Vždycky jsem chtěl mít svůj blog a teď ho mám. Ne všechno, o čem bych chtěl psát, se vleze do popisku na Instagramu a ne všechno, co bych chtěl napsat, se tématicky hodí psát pod fotky na @zatim_bez_nazvu. Od jistého věku mám velkou část svého bytí naplánovanou a zhruba vím, kam chci, aby se můj život ubíjel. To ale neplatí pro tenhle blog.

Na Instagramu jsem kluk, kterej fotí převážně glamour, takže by se ten profil klidně mohl jmenovat Martinův glamour nebo tak něco, ale pro můj blog pojmenování zatim_bez_nazvu prostě sedí, protože zatím nevím, jak se to celé vyvrbí. Jeden měsíc můžu psát o pozitivních důsledcích veganství a druhej měsíc můžu zrecenzovat krevetový burger Krava-shi v mekáči. Avšak budu se snažit, abych si neprotiřečil jako vědci zabývající se tím, jestli Pluto je, nebo není, planeta.

Google Pluto

Nebyl jsem to já

Minulej rok v říjnu jsem ještě fotil krajinky a mým nástrojem byl tehdy Nikon D3200. Byla to moje první zrcadlovka, na které jsem se během jednoho roku naučil, co je to clona, jak se co nastavuje a taky jsem objevil kouzlo presetů v Lightroomu.

Zároveň jsem v té době měl holku, která se dokonce stala první, kterou jsem představil doma rodičům (to byla docela náročná mise, když mamka bydlí na Moravě a táta v Krkonoších). Dokud jsem s ní chodil, tak mi ji doma všichni schvalovali, ale až po rozchodu mi řekli, co si o ní doopravdy myslí, a to, že to není holka pro mě. Vtipné, ne?

Když jsem něco okomentoval, hned byl oheň na střeše!

Cítil jsem, že mě tahle low budget zrcadlovka začíná už omezovat a to samé vlastně platí i o té holce. Potřeboval jsem se toho zbavit – Nikonu, ale i té holky.

Tenhle měsíc na Instagramu zrušili tu stalkovací funkci, díky které každej váš follower mohl snadno zjistit, co přesně lajkujete. Pamatuju si, jak tu funkci často používala moje ex a ptala se mě, proč lajkuju fotky jiných holek… Když jsem něco okomentoval, hned byl oheň na střeše! Zajímalo by mě, jak teď bude stalkovat svého nynějšího kluka, když tu funkci nebude mít k dispozici…

Během jednoho měsíce jsem tedy udělal pár radikálních změn. Prodal jsem GoPro i Nikon a skoro všechny svoje peníze jsem nechal za Sony A7 – nákup roku. Pak jsem bezhlavě vzal svoje poslední peníze a šel za ně na workshop k JAKO Photography, po kterém jsem měl na kontě nulu a v peněžence asi tak dvě kila, ale stálo to za to. Pak už jsem se jen musel rozejít se svoji holkou, protože jsem se vedle ní cítil svázanej a zkrátka jsem to nebyl já.

Jak vzniklo zatim_bez_nazvu

Takže si to shrňme. Během pár dní jsem byl bez holky, bez peněz a v šuplíku jsem měl novej foťák s portrétním sklem, které jsem k tomu foťáku dostal jako dárek. Krajinky se s tím moc fotit nedaly, ale to jsem stejně už ani nechtěl. Už mě to netáhlo k focení něčeho, ale k focení někoho.

Založil jsem si druhej IG účet a dočasně ho pojmenoval jako „Freedom Photography“, ale věděl jsem, že to musím ještě předělat. Myslím si, že název, pod kterým člověk prezentuje svou tvorbu, je zásadní pro nějaký budoucí úspěch té věci, ať už si jako úspěch definujeme cokoliv. Proto nechápu, jak si někdo, kdo svou tvorbu prezentuje pod „Jméno Příjmení Photography“, může myslet, že to někoho zaujme na první dobrou. Pozor, spoiler – nezaujme.

Jak byste se prezentovali vy na mém místě?

A jak tedy vznikl název zatim_bez_nazvu? Nespočet týdnů (asi dva) jsem každý den přemýšlel jak TO pojmenuju. Jednoho dne jsem jen seděl na své posteli, koukal do zdi a opět přemýšlel. Už jsem byl zoufalý a začínal jsem si myslet, že ten správný název snad nikdy nevymyslím, že už vše bylo vymyšleno! V tu chvíli jsem si řekl: „Kašlu na to, nechám to zatím bez názvu.“. Po téhle myšlence jsem se trochu zasekl a uvědomil jsem si, že jsem omylem vymyslel (podle mě) super název pro můj projekt.

Mimochodem tady najdete i mé portfolio, kde najdete dosud nevydané fotky. Vlastně tam najdete i jednu, která by na Instáči neprošla, tak to omrkněte. No a pokud jste to někdo dočetl až sem, tak děkuju za váš čas. Budu rád, když mi sem napíšete nějaký komentář, ať vím, jestli to někdo čte a jaký na to máte názor. Sekci o mně radši nečtěte, je to nuda.